Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Rakouská kolej

2. listopadu 2015 v 10:00 | Majka
Co je nového? Tenhle článek se sice netýká Finska, ale můžu alespoň vysvětlit svoji dlouhodobou neaktivitu. Nuže... Bude tomu už skoro půl roku, co jsem zemi sobů zamávala šátečkem Marimekko. Na jak dlouho? Sama nevím. V současnosti jsou totiž moje povinnosti v trochu jiné zeměpisné šířce. Začal třeťák a škola nás vyšoupla na Erasmus. Teda povinně vyšoupla Finy, já z té depky odešla dobrovolně. A kamže?

Nuže, milé čtenářstvo - představuji vám svůj nový život v Rakousku! Zcela poprvé bydlím na koleji. Když se řekne kolej, na mysli mi vytane něco jako ty žumpy v Bubenči nebo na Strahově. Tady je to ovšem trošku jiné. Mám vlastní pokojík v bytě s jednou spolubydlící. Koupelnu má každý byt svou vlastní. A kuchyň máme společnou na jedno patro. Což o to, je poměrně skvostná a dala by se označit za sen každého průměrně zdatného kuchtíka. Ovšem to by s vámi na jednom patře nesměla bydlet ta největší prasata ve vesmíru, která mají naprosto neskutečný talent použít veškeré nádobí, pocákat celou kuchyni včetně sporáku, oken, podlahy a stolů od oleje, nechávat po sobě všude zbytky jídla, vína, obalů atd. A čekají, že to za ně máma uklidí nebo co.

Co dál? Denně nám tu společné prostory uklízí Frau uklízečka a každý pokoj uklízí jednou týdně. Už skoro ani nevím, jak se vytírá (hehe). Pak tady máme k dispozici i saunu, prádelnu, klavír a posilovnu (meh). Hádejte, kde asi trávím nejvíc času. Přestože jsem ze začátku měla obavy, nějak se mi podařilo překonat moje sociofobní sklony a stala jsem se součástí docela fajn partičky. Tvoří ji kupodivu tři Fini, moje německá spolubydlící, jeden sarkastický Španěl a dvě milé Korejky. Občas si vaříme společné večeře, pijeme alkohollizované nápoje, Majka nás všechny rozmazluje svými dorty a tak. Jo, docela to jde.

Co ve škole? Zjišťuju, že spoustu věcí už znám z minulých let a jiných předmětů. A buď jsem si vybrala dobré předměty, nebo to tak prostě je: nikdo nás nenutí do (ve finské škole všudypřítomných) naprosto zbytečných skupinových prací o ničem (těch, které byly vskutku zajímavé a přinesly nám nové poznatky a zkušenosti, bylo poskrovnu). Co mě ale zaráží, protože by mě to předtím nikdy nenapadlo - docela jsem si zvykla na všeobecnou finskou familiární atmosféru, a tak mě vždycky trochu zarazí, když mě tady učitelé oslovují Ms. A já je musím oslovovat příslušně Mr./Mrs. a ne křestními jmény jako ve Finsku. Jo a mimochodem, zatímco píšu tenhle blog, bych se měla učit na první zkoušku tohoto semestru...

Tak ještě poslední věc. Může mi někdo vysvětlit tohle počasí? Je listopad, svítí slunce a přísahala bych, že je mi v lehké podzimní bundě horko. Venku stále kvetou růže, polovina listí ze stromů už opadala, na vinici se stále najdou nějaké zatoulané hrozny, na trávnících a zahrádkách kvetou sedmikrásky, petrklíče, divizny, fialky a na loukách zvonky, jestřábníky a vůbec taková směska všelijakých letních a jarních kytek. Takže... Je tohle ještě léto nebo už jaro? Protože to rozhodně není jenom podzim.


Ale jinak je tu krásně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama