Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Zimní dovolená I.

11. listopadu 2014 v 20:42 | Majka
Zima se blíží. Pro ty milovníky zimy, kteří se nemohou nabažit sněhu a aktivit s ním spojených, napíšu několik tipů, kam v zimě vyrazit na nezapomenutelnou dovolenou! Jasně, ve Finsku je zima (většinou) všude. Pro Finy samotné to ale nic není, když chtějí pořádnou zimu, vyrazí na sever. Za polárním kruhem je totiž sníh a mráz (zatím) celkem zaručen a to až na polovinu roku! A k tomu navíc polární záře, milí domorodci a krotká divoká zvířátka. Řeč bude o různých lokalitách v Laponsku.

Ptáček - toto konkrétně je kuukkeli, česky sojka zlověstná - žádné zlo nevěstí, naopak si rád vezme kousek sýra přímo z vaší dlaně.Laponsko je poměrně rozsáhlá oblast kolem polárního kruhu zasahující na území Finska, Švédska, Norska a Ruska. Protože blog je věnován Finsku, budu popisovat finskou část Laponska. Ve Finsku se Lappi jmenuje jak celá oblast, tak i nejsevernější a největší kraj v zemi. Obydlen je jak Finy, tak i Laponci (neboli Sámové), původními obyvateli s vlastní kulturou a jazykem.

Tentokrát se zaměřím na dvě vzájemně poměrně blízké obce - Kolari a Kittilä nacházející se poblíž hranice se švédskem. Čím jsou zajímavé? Kromě toho, že Kolari je nejsevernější stanice vlaku ve Finsku a v Kittilä je letiště, nedaleko těchto obcí se nacházejí velmi populární destinace pro Finy i cizince. Jedná se o tunturi - něco mezi horou a kopcem - Ylläs (Kolari) a Levi (Kittilä). Ač mají tyto kopečky jenom kolem 700 m. n. m., skvělý přírodní sníh a finská zručnost z nich učinily kvalitní lyžařská střediska, a to jak pro běžky, tak i sjezdové lyžování. Levi dokonce pravidelně hostí světový pohár v alpském lyžování. A pokud zrovna nepatříte k milovníkům běžek (jako já), ale chtěli byste jim dám ještě šanci, zdejší kilometry tratí v nádherné přírodě by vás mohly přesvědčit. (Více o mých sportovních zážitcích si můžete přečíst v tomto blogu.)

Okolí Ylläs (na obrázku je jiná hora) z běžkařského výletu.
Krásný rozhled z vrcholu hory Ylläs (718 m. n. m.), pode mnou právě upravená sjezdovka.
O sníh a jeho nádherné výtvory tu není nouze.

Jak už jsem zmínila, místní jsou velmi přátelší a zvyklí na turisty, udělali by cokoliv, aby se jim mohli zavděčit. Taktéž všechny nabízené služby jsou na velmi dobré úrovni - ubytování, sauny, restaurace (máte například možnost ochutnat tradiční pokrmy, které na jihu Finska v restauracích moc neletí), obchůdky, zdravotní péče, zážitky...

Když už jsem u zážitků, z těch placených mohu zmínit alespoň dva. Nedaleko obce Kittilä se nachází jeden z největších a nejlepších husky parků ve Finsku. Jeho cílem není pouze jízda na saních (která je sice hlavním produktem), ale můžete si projít celý park (a že tu žijí desítky psů, šampioni i filmové hvězdy), majitelé vám ochotně ukáží a poví, jak psi žijí, jak je o ně postaráno atd. K vidění je zde i několik vlků, polární lišky a sobi. Jízda samotná je ohromný zážitek. Po instrukcích o tom, jak se saně řídí, vyrazíte s průvodcem a několika ostatními, každý se svými saněmi, taženými 4 nebo 6 psy (přesně už nevím, ale samozřejmě to záleží na vašem vzrůstu a síle). Husky jsou poměrně rychlí a je na nich vidět, jak si běh po sněhu užívají!

To jsem já se psi, již mě s radostí táhli na saních.
A malá polární lištička.
Není Laponska bez soba!

Dalším nevšedním zážitkem je návštěva Snow Village, hotelu postaveného z ledu a sněhu (také poblíž Kittilä). Po celém Laponsku se podobných míst nachází více, ale tohle mohu určitě doporučit. Patří svou rozlohou k těm větším a výzdobou k těm kreativnějším. No a co že to vlastně je? Komplex místností a chodeb, pokojů a restaurací, prostě opravdový hotel, ve kterém výraz "pokojová teplota" zcela mění význam (pohybuje se pod nulou). V pokojích jsou postele a dekorace z ledu a sněhu, umně vyřezané a efektně nasvícené. V restauracích jsou stoly a židle z ledu, dokonce i sklenice. Přenocování v tomto unikátním hotelu je velmi drahé, ale je možné si zaplatit o poznání levnější prohlídku celého objektu. Dekorace se každoročně mění. Toto místo také určitě stojí za návštěvu.

A toto je vnitřek ledového hotelu. Na přenocování si připravte teplé oblečení a pořádný balík.

Poslední o čem bych se tentokrát zmínila budou ony uchvacující polární záře. Co to vlastně je tady popisovat nebudu, stejně bych to vysvětlila špatně :) Stačí vědět, že jsou to jevy v atmosféře, na severní polokouli se vyskytující zhruba od srpna do dubna, a to převážně za polárním kruhem, ale občas i jižněji. Abyste je mohli pozorovat, je třeba sledovat předpovědi sluneční aktivity a také počasí, pokud není jasno, neuvidíte nic. Nejčastější barva je zelená, ale mohou být i červené, fialové, modré... Na čem to závisí vám opět přesně nepovím, je lepší si to někde najít. Pokud se ale chystáte do Laponska a chcete si polární záři vyfotit, mohu vám dát pár tipů: základem je kvalitní zrcadlovka s manuálním nastavením a dobrý stativ. Hodí se i teplé oblečení, protože na polární září můžete čekat dlouho a to v dost velké zimě. A k nastavení: já používám ISO 400, světelnost 2.8, dlouhá expozice (15-30 s), co nejmenší ohnisková vzdálenost (např. 18 mm). Více tipů je v tomto článku (také napsáno mnou). Fotka sice není nijak profi a je na ní hodně světelného znečištění, i tak doufám, že moje tipy můžou nějakému začátečníkovi pomoct :)


To je pro dnešek vše :) Přidám pár odkazů, které by se mohly hodit:

http://yllas.fi/en - Oficiální stránky střediska Ylläs, kde najdete vše od ubytování až po předpověď počasí
http://www.levi.fi/en/home.html - Totéž ohledně Levi
http://www.aurora-service.eu/ - Skvělá stránka pro ty, kdo chtějí vidět polární záře, předpovědi i webkamery
http://www.snowvillage.fi/ - Pro ty, které zaujala Snow Village a chtěli by vidět víc fotek :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama