Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Finské student-friendly reggae

28. září 2014 v 13:32 | Majka |  Kultura
Studentská města ve Finsku mezi sebou soupeří o to, které z nich nejlépe vyhovuje nárokům studentů. Dokonce se pořádají festivaly, jako ten, který jsem navštívila u nás v Tampere. Městské organizace a sponzoři se mohou přethrnout, aby studentíkům dokázaly, že pro ně chtějí jen to nejlepší. To je určitě skvělý přístup, ale k dokonalosti zatím dospěl asi tak jako Česká pošta. Proč? Tak předně nechápu, proč je Finsko snad jediná země v Evropě, kde neplatí ISIC - MEZINÁRODNÍ studentské ID. Slyšíte to, Finové? Mezinárodní. Vaše modré kartičky jsou sice super, ale tušíte vůbec, že tím každoročně odrazujete potenciální zahraniční návštěvníky a otrávíte tak jejich dovolenou tím, že musí za vše platit plnou cenu, i když jsou prokazatelně studenty? A víte taky, že ta vaše čupr modrá kartička v ostatních zemích Evropy nikoho nezajímá?

Jsou tu ještě další věci týkající se finanční podpory, nedostatečné výuce jazyků atd. pro zahraniční studenty, ale s tím se teď zdržovat nechci. Nicméně jsem trochu odbočila od tématu, tak se vrátím k festivalu, o kterém jsem prve začala psát. Navštívila jsem ho s kamarády. Má očekávání byla asi následující: typická finská párty, kde vystoupí nějaká kapela a posléze i finská reggae hvězda Jukka Poika, natřískaná hala plná studentů se opije a bude si užívat večer. Má očekávání se nicméně trochu lišila od skutečnosti, nikoli však v horším.


Akce se konala v Pakkahuone, pěkných vnitřních prostorách dříve industriální cihlové budovy (typické pro Tampere). Pořadateli bylo řečeno, že si návštěvy chtiví studenti mají s příchodem pospíšit, protože dovnitř bude vpuštěno pouze prvních 1500 lidí. Akce byla totiž zdarma (což ve Finsku znamená - vstup zdarma, ale máš povinnost zaplatit za šatnu, s bundou dovnitř nemůžeš). Prvních pár hodin bylo vevnitř nicméně jen max. 100 lidí. Studenti se sešli do hloučků se svými přáteli a mnozí (mezi nimi i my :)) si sedli v kruhu na podlahu a povídali si. Něco takového by od párty jeden vskutku nečekal :D

Trochu větší hlouček se utvořil u pódia při projevu starostky Tampere a ještě o něco větší na následné vystoupení místní metalové kapely. Většina návštěvníků jen stála a poslouchala, tak jsme se snažili trochu rozproudit zábavu skandováním, skákáním, předstíráním hry na kytaru atd. Ostatní jen divně koukali, mysleli si snad, že jsme opilí, nebo že jsme se zbláznili.

Když se přiblížilo vystoupení hlavní hvězdy večera, zmíněného reggae zpěváka, dav nás natlačil téměř až k pódiu a začaly se dít věci. Klidné publikum jako by se mávnutím kouzelné hůlky zcelo proměnilo. Takovou koncentraci opilých a pravděpodobně zhulených studentů jsem ještě neviděla. Během koncertu jsem se jen přihlouple pohupovala a usmívala jako měsíček na hnoji, absolutně hypnotizována zpěvákovými pohyby. Neměla jsem totiž ani páru, o čem zpívá, ale bylo to naprosto pohodové a přitom ohromně energetické. Zajímavá však byla skupinka, co se utvořila za námi, vedla nás, prostě všude kolem. Sice naprosto přesně slovo od slova znali texty písní, ale jinak neměli absolutně páru, o co jde (čili naprostý opak nás :D). Utvořili kroužek, takže polovina z nich byla zády k pódiu, ale to jim vůbec nevadilo. Udělali si vlastní párty, tančili, zpívali, zvedali se na ramena atd, a přísahala bych, že mě jedna holka celou dobu koncertu nevědomky "ojížděla" zezadu.

Přestože má tento týpek zvláštní fanoušky, jeho hudba stojí alespoň za povšimnutí (ať už jenom pro zasmání nebo pro odreagování za opilých večerů). Podle slov některých Finů se sice v posledních letech moc přiklání k mainstreamu, ale ani tak to není úplně špatné. Jako malou ukázku nebudu dávat největší odrhovačku, ale možná druhou největší odrhovačku, tak enjoy!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lawiane Lawiane | Web | 3. října 2014 v 23:39 | Reagovat

Vzhledem k tomu, že je skoro půlnoc a jsem celkem znavena, je ta písnička vážně dost příjemná. (Cože? On vážně zpívá něvo zigi zigi zig? :o ) Já dostala ve Finsku slevu na Isica na pivo? neni to divný? Ale štve mě, jak neplatí na busy - všechno spasí onnibus. :D Hej a ten stav, kdy je někde fajn kapela, ale lidi jenom stojí a čumí, tak jdeš něco dělat, že to rozjedete a ono vůbec nic... to je tak typický :D :D

2 Majka Majka | 5. listopadu 2014 v 8:09 | Reagovat

[1]: Haha, on zpívá spoustu divných věcí, celý to album je docela fajn :D Jinak ohledně slevy na pivo, to nevim, to jsem nikdy s isicem nezkoušela (protože už mi dávno neplatí :D)... Ale s tou dopravu to je fakt zlo...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama