Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Všední den

27. srpna 2014 v 19:12 | Majka |  Život ve Finsku
Prázdniny jsou over a je tu škola! Život se vrací do zajetých finských kolejí. I když změny tu přeci jen jsou. Tak předně jsem přestěhována do nového pokojíčku v novém bytě na mně dříve neznámém sídlišti. Možná je to předčasné a nerada bych to zakřikla, ale jsem s výběrem bytu KONEČNĚ spokojená! Tedy alespoň co se týče prvních dojmů. Zvenku se sice jedná o seskupení nevzhledných krychlí, ale zevnitř jsou byty krásně rekonstruovány, až se mi nechce věřit tomu, že tyto byty jsou určeny pro studenty. Mými novými spolubydlícími jsou dvě milé tiché Finky, což mi zatím naprosto vyhovuje. Moje znalost finštiny se nejspíš opět nikam neposune, ale uvidíme. Tuhle jsem byla schopna vyluštit svou první křížovku:


Křížovka - ristikko. Tajenka zní SAUNAILTA. Saunovací večer.A teď již k všedním dnům. Rozhodla jsem se, že letos budu tak trochu rebel a budu bořit finské konvence. To vám může potvrdit i kamarádka Zuzka, kterou naprosto zděsil fakt, že hodlám doma nosit PANTOFLE. Ano, pantofle, deal with it, Finland! Nevím, jak Fini vydrží v promrzlých bytech ťapkat v ponožkách, já jsem řekla dost. Taky naprosto rebelsky jím k snídani SVĚTLÝ CHLEBA namísto ruisleipä. Nedělám si k snídani hnědou překapávanou břečku, nýbrž hnusné instantní kafe. A jako naprostý vrchol všeho rebelismu, co kdy Finsko vidělo, si hodlám (po dopotřebení margarínu, který jsem před pár dny omylem naložila do nákupního košíku) koupit MÁSLO a mazat si ho na SVĚTLÝ CHLEBA a na vrch si popřípadě dát ještě marmeládu. Tak.

Můj první školní týden zatím probíhá velmi zmateně a to z toho důvodu, že nám doteď nikdo nebyl schopen říct, které předměty jsou pro nás povinné a které ne. Takže to dopadlo tak, že jsme na některé předměty šli úplně zbytečně a na jiné se zase zapomněli zapsat. Inu... Takhle skvěle je to organizováno (tedy alespoň v naší škole) v zemi, jejíž vzdělávací systém čeští politici neustále tak vychvalují. Po počátečních nesrovnalostech s rozvrhem ale škola může naplno začít a na letošní rok jsem opravdu zvědavá, dalo by se říci, že na některé předměty se i těším.

Když je však rozvrh neúprosný a škola si žádá naši přítomnost ceý den, jeden šálek (spíše můj maximální kotel Iittala, který bych nevyměnila) instantní kávy po ránu nestačí. S radostí jsem při stěhování objevila termohrnek, který jsem kdysi od někoho dostala a v tu ránu na něj zapomněla. Teď se skvěle hodí a ještě víc se bude hodit v zimě, která se rychle blíží (tedy v zimě by se hodily i 3). Můžu se tedy připojit k zástupu studentíků, kteří si do školy nosí vlastní kafe a nebudu si muset kupovat ve škole tu překapávanou tekutinu. Už jsem se však poučila, že není záhodno termohrnek nosit v tašce, ale raději v ruce... Learnt the hard way.


Vzorná studentka se připravuje do školy.

Cestou ze školy domů se zatím docela pravidelně ztrácím, protože si na nové sídliště teprve zvykám. Ale za pár dní to snad přejde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama