Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Vappu

1. května 2014 v 16:07 | Majka |  Kultura
Po dlouhé zimě Finsko každoročně netrpělivě očekává příchod jara. 1. květen neboli Vappu je jeden z nejoblíbenějších svátků. Je to totiž dobrá příležitost proto se opít se jako dobytek a nebýt přitom nazýván alkoholikem.

Vappu ale vlastně neznamená jenom 1. květen. Oslavy mohou začít již několik dní předem. Pokud tomu počasí přeje, pořádají se pikniky v parcích a oslavují se první doteky jara. Také v klubech se pod "záštitou" Vappu pořádají speciální akce třeba i týden před začátkem května. Hlavní párty ale nastává 30. dubna.Zatímco v Česku se pálí čarodějnice, ve Finsku se prostě pije... protože je 30. dubna a protože bude 1. května volno. Studenti vyjdou do ulic, vysokoškoláci ve svých overalech a čapkách, které dostali po maturitě. Ti, kteří ještě své čapky nemají, se venku předvedou s nějakými vtipnými doplňky, jako třeba paruky, třásně či legrační brýle. Oslavuje se v parcích, později v barech. Některé školy v těchto dnech také křtí prváky v řece (a pak honem do sauny :)).


1. květen je tedy znám jako "den kocoviny". Zde se hodí zmínit užitečný výraz - krapula - kocovina, krapulassa - doslova "v kocovině", tedy mít kocovinu. Neplést s kännissä - mít opici. V tento den se slaví svátek práce a svátek studentů. Většina Finů vyjde do ulic, popřípadě opět s čapkami na hlavách, a motají se v kocovině po městě. Obchody jsou zavřené, ale na náměstích bývají trhy.

Ať už toto období roku slavíte jakkoliv, přeji vám HAUSKAA VAPPUA!

Ps: Letošní 1. květen je vskutku skvostný, venku kolem 6°C a občasné sněhové přeháňky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama