Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Sportem k ... (doplňte si sami)

5. května 2014 v 17:08 | Majka |  Život ve Finsku
Pokud nemáte alespoň částečně rádi žádný druh sportu, Finsko nejspíš nebude země pro vás. S potřebou sportovat se tady totiž lidé rodí. Není se čemu divit, vždyť zdejší příroda vyloženě láká k nějakým těm aktivitám. V tomto blogu se budu snažit krátce popsat sporty, které jsou ve Finsku podle mého pozorování nejrozšířenější a neojoblíbenější.

1. Běhání, procházky
Nevím, do jaké míry může být procházení považováno za sport, ale do výčtu ho zařadím, protože je to jedna z nejrozšířenějších venkovních aktivit. Nejedná se ale o procházky, které by měly za cíl někam dojít či obdivovat krásy přírody, jak to většinou v našich zeměpisných šířkách děláme my. Cílem těchto procházek je ujít co nejrychleji co nejdelší trasu, ať už je to lesem, městem nebo po cestě. Tyto procházky jsou fajn, ale osobně dávám přednost jejich modifikaci, které říkám bezcílné bloumání. Jdu se projít na nějaké oblíbené místo, např. Pyhäjärvi v Tampere, kde si na chvíli sednu nebo bezcílně bloumám po břehu a vyčistím si hlavu od myšlenek.

Běhání je také velmi oblíbené, nicméně mnou naprosto zavrhované. Neznám nepřirozenější a nepříjemnější pohyb než je běhání. Plíce a vůbec všechny vnitřnosti ve vás poskakují nahoru a dolu, ne díky. Z nějakého důvodu ale Fini běhají rádi. Možná i proto, že jim to nutí ve školách a povinnou částí středoškolského tělocviku je složit Cooperův test, čili uběhnout co nejdelší vzdálenost během 12 minut (zpravidla několik km, to mě radši zabijte).


2. Jízda na kole
Jízdní kolo zde není ani tak považováno za sportovní náčiní, spíše za dopravní prostředek. Naprostá většina dětí a studentíků jezdí do škol na kole, jako i někteří dospělí do práce. Také oblíbený prostředek, jak se dostat domů z baru.

3. Golf
Vzhledem k tomu, že většina Finska je téměř dokonalá placka, jen občas lehce zvlněná, golfových hřišť je tu opravdu požehnaně. Ty nejvyhlášenější se nacházejí v okolí Turku (Naantali), Hämeenlinny, Tampere, i v Laponsku (Levi). Finské aerolinky vám do letadla umožní vzít si jako sportovní náčiní právě golfové hole nebo lyže (také celkem pochopitelné). Golf je oblíbený u všech generací, ale hlavně mezi důchodci.

4. Frisbee golf
Je pravděpodobné, že jste o tomto sportu ještě nikdy neslyšeli. Tento sport je populární hlavně v USA, Kanadě, UK a dalších zemích, zejména ve Finsku. Opět za to může zmíněná lehce zvlněná rovina. A co že to vlastně je? Tento sport kombinuje prvky frisbee a golfu (obviously) - hráči procházejí hřiště a házejí diskem, místo jamek jsou zde drátěné koše, kam je vaším cílem frisbee dostat v co nejkratším sledu pokusů.

obrázek: Wiki

Není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Musíte si osvojit určitou techniku, jak diskem házet, aby vám nelítal kdoví kam, ale hezky doplachtil tam, kam ho chcete dostat. Finská hřiště pak často bývají na zalesněných kopcích, takže se občas nevyhnete dolování vašeho frisbee z nějakého hady obydleného porostu. Košů bývá kolem deseti, více či méně, a vzdálenost míst odpalů a košů bývá vzdušnou čarou mezi 100-200 metry. Takže se u této hry docela slušně projdete, po rovince, z kopce i do kopce. Frisbee golf má u mě 'palec nahoru'.

Ještě poslední poznámka - za použití hřiště nemusíte platit tak jako u normálního golfu. Samotné frisbee ale není jen tak - záleží na jeho hmotnosti, velikosti, plochosti, aerodynamičnosti a všem možném. Správný hráč je pak sbírá jako pokémony (Posbírej je všechny!), protože každé se hodí na jiný typ hodu!

5. Lyžování
Lyžování samozřejmě nelze vynechat. Když se řekne lyžování, většina z nás si představí sjezd. Fini tímto výrazem myslí běžkování. Ve Finsku mnoho opravdových hor není, a tím pádem ani mnoho lyžařských středisek. Na jihu jich je jenom po skrovnu a svou velikostí vypadjí spíše jako vtip než cokoliv jiného. Zato je tu mnoho skokanských můstků.


Běžkování je jedna z nejoblíbenějších zimních "radovánek". Je to také něco, v čem nemůžete nikdy, NIKDY být lepší než Fini. Stejně tak je to se saunováním či pitím. Prostě nemůžete, Fini to totiž musí mít zakódované v genech, jinak si to neumím vysvětlit. Když jedeme s finskou rodinou na výlet na běžkách a já mám po 15 km jazyk na vestě, začínají mít strach o můj život. Tak si raději přidají další okruh beze mě. Také nikdy nezapomenu na smutek v jejich očích, když vyprávěli, jak místo plánovaných 50 km ujeli jenom 42, protože vosk na běžkách nefungoval tak, jak měl. Ne, prostě nikdy nemůžete doufat, že byste je v tom někdy mohli předčít.

Běžecké stopy nejsou omezené jen na hory, takže na běžky můžete vyrazit téměř kdekoliv. Spousta měst má vlastní dráhy, pokud jim v zimě napadne dost sněhu. Ty nejrozsáhlejší trasy ale najdete v Laponsku. Stejně tak je tomu s tím, co si pod pojmem lyžování představíme my, středoevropani, tedy se sjezdovým lyžováním. Největší areály najdete v Laponsku. Největší a nejoblíbenější jsou pravděpodobně Ylläs a Levi, nepřílis vzdálené od sebe. Jsou to dva z četných laponských kopců, jejichž výška se pohybuje kolem 600-700 m. Vzhledem k jejich skromné výšce jsou však areály srovnatelné s některými českými, ne-li lepší. Do Alp však stále mají daleko.
Ačkoliv se to nezdá, na Ylläs, kde jsem tuhle fotku pořídila, se nacházejí jak sjezdovky modré, tak i červené a černé. Tohle je nejspíš jedna z modrých.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Oli Oli | 16. července 2014 v 21:01 | Reagovat

Hehe, tak ta sjezdovka na poslední fotce, to je gól - já myslela, že je to právě část okruhu pro běžkování :-)
Těším se na další příspěvky, píšeš moc dobře!

2 suomi-finland suomi-finland | 2. září 2014 v 20:35 | Reagovat

[1]: Moc děkuju :)
Ona je to spíš taková spojovací sjezdovka, žádnou jinou bohužel vyfocenou nemám :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama