Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Květen 2014

Sportem k ... (doplňte si sami)

5. května 2014 v 17:08 | Majka |  Život ve Finsku
Pokud nemáte alespoň částečně rádi žádný druh sportu, Finsko nejspíš nebude země pro vás. S potřebou sportovat se tady totiž lidé rodí. Není se čemu divit, vždyť zdejší příroda vyloženě láká k nějakým těm aktivitám. V tomto blogu se budu snažit krátce popsat sporty, které jsou ve Finsku podle mého pozorování nejrozšířenější a neojoblíbenější.

1. Běhání, procházky
Nevím, do jaké míry může být procházení považováno za sport, ale do výčtu ho zařadím, protože je to jedna z nejrozšířenějších venkovních aktivit. Nejedná se ale o procházky, které by měly za cíl někam dojít či obdivovat krásy přírody, jak to většinou v našich zeměpisných šířkách děláme my. Cílem těchto procházek je ujít co nejrychleji co nejdelší trasu, ať už je to lesem, městem nebo po cestě. Tyto procházky jsou fajn, ale osobně dávám přednost jejich modifikaci, které říkám bezcílné bloumání. Jdu se projít na nějaké oblíbené místo, např. Pyhäjärvi v Tampere, kde si na chvíli sednu nebo bezcílně bloumám po břehu a vyčistím si hlavu od myšlenek.

Běhání je také velmi oblíbené, nicméně mnou naprosto zavrhované. Neznám nepřirozenější a nepříjemnější pohyb než je běhání. Plíce a vůbec všechny vnitřnosti ve vás poskakují nahoru a dolu, ne díky. Z nějakého důvodu ale Fini běhají rádi. Možná i proto, že jim to nutí ve školách a povinnou částí středoškolského tělocviku je složit Cooperův test, čili uběhnout co nejdelší vzdálenost během 12 minut (zpravidla několik km, to mě radši zabijte).

Vappu

1. května 2014 v 16:07 | Majka |  Kultura
Po dlouhé zimě Finsko každoročně netrpělivě očekává příchod jara. 1. květen neboli Vappu je jeden z nejoblíbenějších svátků. Je to totiž dobrá příležitost proto se opít se jako dobytek a nebýt přitom nazýván alkoholikem.

Vappu ale vlastně neznamená jenom 1. květen. Oslavy mohou začít již několik dní předem. Pokud tomu počasí přeje, pořádají se pikniky v parcích a oslavují se první doteky jara. Také v klubech se pod "záštitou" Vappu pořádají speciální akce třeba i týden před začátkem května. Hlavní párty ale nastává 30. dubna.