Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Díl III. - Počasí

11. dubna 2014 v 17:59 | Majka |  Depresivní koutek
Na finské počasí se chystám postěžovat si už delší dobu. Myslím, že zrovna dnes nastal pravý čas... Tampere se topí v tisíci odstínech šedi. Rtuť teploměrů dnes nepřekročila 4°C. A navíc prší. Ale to je vlastně docela fajn, protože asi před týdnem ještě sněžilo. Těmto trapným comebackům zimy se říká takatalvi, volně přeloženo 'návrat zimy'. Letos už se zde o to zima pokusila tak devětkrát.


Vysvětlete mi, proč tady nemůže být normální počasí? Proč, zatímco zbytek Evropy se už déle než měsíc koupe ve slunečním svitu a užívá si středomořských teplot, tady musí být hnusně? Ano, nejspíš to má za vinu globální oteplování, ale to je téma tak depresivní, že bych do něj zabředávala opravdu nerada.

Tak předně: Byli jsme téměř okradeni o zimu! Podzim byl celkem vydařený, první sníh v říjnu, mnoho slunečných dní. Když ale měla začít zima, Tampere se zahrabalo do šedého kabátu, ze kterého se zatím marně snaží najít cestu ven. Sněhu bylo za celou zimu, alespoň tady na jihu, pomálu. Asi tak na jeden týden přišla zima se vším všudy, s teplotami kolem -25°C a sněžením. Ale od té doby se snažila vrátit jen stěží.

Nejhorší typ zimy je ten, když přes den sněží, ale zároveň jsou teploty nad nulou. Ze sněhu se stává hnusná břečka, která však v noci zmrzne a ráno se pak vymlátíte před vchodovými dvěřmi vašeho domu. A pak mělo přijít to, jakže, jaro? Ano, bylo tu několik dní, kdy bylo tak krásně, že to člověka prostě vytáhne ven, donutí ho to koupit si zmrzlinu a jít někam bezcílně bloumat do přírody. Jenomže zatím teplota nepřesáhla 10°C (možná naprosto VÝJIMEČNĚ o pár stupínků), takže zatím není možné odložit zimní oblečení. Navíc si můžete být jisti, že poté, co vás toto "jaro" odmění více než jedním pěkným dnem, takatalvi se bude opět snažit ujmout vlády. Jako třeba dnes.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lawiane Lawiane | Web | 11. dubna 2014 v 19:41 | Reagovat

Takatalvi zní skoro jako Taikatalvi... já vím, děsně blbá asociace. :D Přeji tobě i celému Tampere brzké a voňavé jaro. :)

2 OLD coypus OLD coypus | 16. dubna 2014 v 12:38 | Reagovat

Další blog který mě zvedl náladu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama