Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Studium ve Finsku - VŠ

24. března 2014 v 19:51 | Majka |  Život ve Finsku
Již jsem popsala studium na střední škole, teď je na čase říci pár slov ke školám vysokým. Stejně jako v jiných zemích jsou zde různé druhy vysokých škol: takové základní dělení je na univerzity (yliopisto) a praktické školy (ammatikorkeakoulu - AMK či University of Applied Sciences - UAS), dále ještě např. konzervatoře.


Hlavní rozdíl je v tom, že univerzity jsou zaměřeny akademickým směrem, zatímco praktické školy jsou logicky zaměřeny praktičtěji a nabízí tak rozdílné obory. Obory vyučované na univerzitách jsou tedy např. jazyky, právo, medicína, historie, přírodní vědy atd., jsou zde i univerzity technické či ekonomické. Praktické univerzity nabízejí spoustu různých oborů - technické, přírodovědné, obchodní, zdravotnické, umělecké atd. Narozdíl od klasických univerzit, kde hlavně studujete literaturu, na AMK se kromě toho účastníte různých projektů a praxí.

Univerzitní města
Která jsou ta největší univerzitní a "student friendly" města ve Finsku? V následujícíh městech se nachází dvě a více vysokých škol:

Helsinki, Tampere, Turku, Jyväskylä, Vaasa, Oulu, Lappeenranta, Joensuu, Kuopio, Rovaniemi.

Helsinská univerzita je v zemi nejstarší a největší. V žebříčku nejlepších světových univerzit se řadí na 69. místo! Pro porovnání: Karlova Univerzita se umístila 233.

Být studentem se ve Finsku opravdu vyplatí, protože se studentskou kartou máte výrazné slevy na dopravu nebo sporty, v extrémně"student frienldy" městech pak máte slevy i do různých restaurací, barů, kaváren, lékáren či kadeřnictví!

Studium v angličtině
Některé finské školy, většinou zmíněné AMK, nabízejí obory v angličtině a přijímají tak i cizince. Většinou se jedná o tyto obory: International Business (mezinárodní obchod), Environmental Engineering (ochrana životního prostředí), Media, Nursing (ošetřovatelství).

Pár faktů a zajímavostí
Na závěr přidám pár vlastních postřehů, které se mohou lišit od českých škol.

  1. Vysoké školy jsou zdarma. Pro všechny, Finy i cizince. To platí pro většinu bakalářských a magisterských oborů, postgraduální studium a některé magisterské obory (např. MBA) jsou pak zpoplatněny.
  2. Finští studenti navíc dostávají podporu od státu, měsíčně přibližně 470 €.
  3. Dostat se ve Finsku na vysokou školu je extrémně těžké, uchazeči často skládají přijímací zkoušky na několik pokusů. Na něktěré obory (např. medicína, právo) je navíc téměř nemožné se dostat bez účasti na přípravných kurzech.
  4. Když získáte místo na finské VŠ, je naopak téměř nemožné být vyloučen. Na každou zkoušku máte 3 pokusy, když neuspějete ani napotřetí, máte možnost celý předmět zopakovat.
  5. Zvláštní je, že zkoušky jsou písemné, nikoli ústní (možná máte jinou zkušenost? Já mluvím ze zkušenosti vlastní + několika dalších studujících jiné školy, ale stoprocentně jistá si být nemůžu). Na AMK však zkouška tvoří většinou pouze 50% známky, někdy i méně. Podstatnější částí bývají projekty.
Pokud se chystáte na erasmus, Finsko určitě zvažte. Jsou zde na výměnné studenty zvyklí a dobře připravení a vesměs k nim přátelští. Finské školy mají v Česku několik partnerských škol.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama