Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Helsinky a okolí

27. března 2014 v 16:29 | Majka |  Města
Hlavní město Finska sice neznám tak dobře, a ani ho nemám úplně nejradši ze všech měst (většinou mi evokuje letiště...), ale to mě neomlouvá a popis Helsinek by tu rozhodně neměl chybět!


Helsinky (finsky Helsinki) jsou hlavní a největší město Finska, žije zde něco přes půl milionu obyvatel. V těsné blízkosti se nicméně nachází dvě větší města Espoo a Vantaa, což zvedá počet obyvatel regionu na něco přes milion (to znamená celou pětinu finského obyvatelstva).

Co je v Helsinkách k vidění? Tak předně se zde nachází prezidentský palác a budova parlamentu. Dalšími důležitými body jsou helsinská univerzita, nejstarší a největší v zemi, dále přístav, rovněž největší v zemi - dostanete se odsud lodí např. do Stockholmu, Petrohradu či Tallinnu. Na březích přístavu se nachází poměrně velké tržiště, kde se dá sehnat všechno, od různých pochoutek přes dřevěné výrobky až po textilie, suvenýry a samozřejmě chcechtající racky shora ohrožující váš oděv a vlasy.

Dalšími zajímavými budovami jsou dva kostely (nebo katedrály) - bílá luteránská (Helsingin tuomiokirkko) a červená pravoslavná (Uspenskin katedraali).


V Helsinkách je k vidění spousta umění. Tak např. se tu nachází velké a obsáhlé muzeum Ateneum, kde si můžete prohlédnout díla finských i zahraničních umělců. Navštívila jsem tam poměrně velikou sbírku finské malířky Helene Schjerfbeck, jejíž díla zde byla vystavena bok po boku s díly dalších umělců zlatého věku finského umění, dob Kalevaly. Krása. Dále je zde např. Kiasma - muzeum moderního umění. A milovníkům hudby a tance mohu doporučit Operní dům, kam si můžete zajít kromě opery i na balet či koncerty. V Helsinkách je samozřejmě také spousta obchodů, obchodních center, např. Kamppi nebo Forum, a restaurací...

Jako poslední zmíním pevnost Suomenlinna nacházející se na souostroví poblíž Helsinek. Pevnost byla postavena ve druhé polovině 18. století. Dnes je to turisticky oblíbená památka. Je snadno a docela levně přístupná z helsinského přístavu malým trajektem, za hezkého počasí ji doporučuji navštívit.

Ostrovy jsou vzájemně propojeny mosty. Některá děla jsou stále funkční, z některých udělali efektní dekorace.

A chvílemi si tu připadáte spíš jako v Hobitíně.

Ještě na jednu věc jsem zapomněla! Pár kilometrů severně od Helsinek se nachází jezero Tuusula. Na jeho okolí je zajímavé hlavně to, že se zdržovali nejslvnější finští umělci z dob minulých. Takže jestli si chcete za pěkného letního dne udělat výlet a podívat se přitom, jak bydleli Jean Sibelius, Pekka Halonen, Aleksis Kivi a další, tak se podívejte k jezeru Tuusula. Takhle např. vypadá Ainola, dům, kde bydlel Jean Sibelius:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama