Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Díl II. - Alkoholismus

30. března 2014 v 10:44 | Majka |  Depresivní koutek
Fini jsou v mnoha ohledech zvláštní národ. Že si občas přihnou něčeho ostřejšího, to není nic nového. Ale způsob, jakým tak činí, je přinejmenším podivuhodný.

Jistý vliv na to má vesměs konzervativní vláda. V normálních obchodech koupíte pouze pivo nebo cider, pro něco tvrdšího nebo víc nóbl musíte do specializované prodejny - Alko. Ano, ve Finsku je v podstatě monopol na chlast. Když to připočtete k už tak vysokým daním, vyjde vás pak takový nákup něčeho nóbl dost draho. Alkohol se navíc prodává pouze do 21 hodin, o víkendu do 18. Šílené, což?Ale to konzervativní vládě ještě nestačí. Pod záštitou "ochrany dětí" vymýšlejí další čupr zákony. Např. v supermarketu musí pokladní zkontrolovat doklady každého, kdo si kupuje alkohol a přitom vypadá mladší třiceti let! Nebo také přemýšlejí o tom, zda by neměly onu metlu lidstva vymést z obchodů úplně.

Proto se spoustu Finů rozhodlo udělat čas od času nájezd na estonské hlavní město, Tallinn. Turisti jezdí trajektem do Tallinnu, aby si prohlédli město. Fini jezdí do Tallinnu proto, aby si nakoupili hektolitry duty-free alkoholu do zásoby. Jak se asi vláda postaví proti tomuhle?

Běžný týden většiny normálních obyvatel je v podstatě rozdělen na dvě části. Od pondělí do čtvrtka jsou to abstinenti a totální suchaři. Alkohol substituují v průměru čtyřmi mega šálky kávy denně. A pak nastane pátek. Zatímco předešlé čtyři dny se všichni tvářili, jak seriózní a spořádaný život to vedou, v pátek většinou od rána nemluví o ničem jiném než o tom, že se večer opijí. O víkendu se běžný Fin mění na regulérního alkáče...

Když už se můžu ožrat, tak proč ne pořádně? Žádná umírněnost. Žádné jedno pětipivo a spát. Proč ne rovnou celou flašku vodky? Přidáme trochu energeťáku značky Euroshopper (takhle se Jonne upgraduje na dospěláka) na chuť. Anebo jen tak, bez ničeho. A proč ji nevypít rovnou v sauně. Pokud se vám dělá zle, nevadí. U kámoše na house párty je přece záchod, kam můžete zvracet. Popřípadě tam je i okno. A taky tam je matrace, na které se můžete půl hodiny prospat a pak pokračovat, jako by se nic nedělo. Je jedno, že vaše myšlenky už nikomu nedávají smysl. A pak je tady ono pověstné vyjadřování citů. Pravý Fin se k tomu dostane nejdříve, když má kolem dvou promile v krvi.

Nicméně pravý Fin se ráno probudí, a zatímco vy se polovinu následujícího dne "cítíte pod psa", on/ona se vám vysměje, že máte kocovinu, a jde na běžky.

zdroj: Memecenter
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 kamila kamila | E-mail | 17. června 2014 v 11:12 | Reagovat

Dobrý den,
prosím čtenáře o spolupráci při výzkumu zaměřeném na děti alkoholiků, kdo má zkušenost s rodičem (opatrovníkem) alkoholikem, prosím vyjádřete svůj názor v mém dotazníku do diplomové práce. Vyplnění trvá přibližně 5-6 minut.
Umístěn je zde: http://prokrastinace-alkoholismus.vyplnto.cz/

Ještě jednou děkuji  všem zúčastněným a zároveň se omlouvám za příspěvek, který s tématem ne až tak úzce souvisí.
Hezký den.

KH

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama