Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Bydlení

31. března 2014 v 17:49 | Majka |  Život ve Finsku
Hodilo by se říct pár slov k bydlení, protože to je jeden ze základních aspektů života, že? Na začátek by bylo dobré zmínit pár údajů: Ve Finsku žije 5,3 milionu lidí na 338 000 km2 (zdroj), čili hustota zalidnění činí 15,7 obyvatel na km2 (matematika je zvláštní, že? Chudák 0,7 obyvatele...). Míra urbanizace je 63% (zdroj), což na evropské poměry není zrovna hodně (ČR má míru urbanizace 73%). A proč tohle všechno vlastně zmiňuji?

Chtěla jsem nějak číselně podložit, že méně Finů než např. Čechů žije ve městech, města jsou navíc menší a vzdálenější. Čímž se dostávám k hlavnímu bodu tohoto blogu - typickým rodinným obydlím je rodinný dům. Domy jsou cihlové, dřevěné, nebo kombinace obojího. Ačkoliv některé z nich vypadájí, že se při prvním podzimním větříku musí rozsypat, jsou velmi dobře stavěné a taky skvěle izolované, mají dvojitá okna a v zimě se dají rychle vytopit. V žádném z takových domků samozřejmě nechybí sauna, dnes většinou elektrická.Kde končí les, tam začínají finská obydlí...

Většina rodin na vesnicích, menších městech a předměstích má vlastní dům, popřípadě řadový dům. Ve větších městech převládají paneláky či novější patrové domy, díkybohu do Lužin nebo Řep mají ale vzhledem a rozlohou ještě dost daleko. V samotných centrech, např. v Tampere, jsou pak trochu starší činžáky, obvykle z první poloviny minulého století.

No a jak žijí studenti? Během výměny na střední škole jsem žila typickým rodinným životem - v domečku snů, jednopatrovém, cihlovém, s velikou kuchyní, obývacím pokojem s krbem, prostornou koupelnou a samozřejmě saunou. Jako bonus byla zahrádka a na ní malé kryté ohniště v laponském stylu, dřevěná budka zvaná kota.

Každá správná rodina má i chatu. U moře, u jezera nebo v Laponsku. Může vypadat třeba takhle...

Teď žiju typickým životem studentským. Můj první byt byl poměrně prostorný v 1. patře na jednom sídlišti. Sdílela jsem ho se dvěma studentkami na erasmu, které byly rozhodně milé, ale... Tak nějak jsem se poučila, že bydlení s erasmáky je fajn, pokud vám nevadí, že si jejich kamarádi z vašeho bytu udělají nonstop kemp a párty. Takže nic pro mě. Také jsem měla neuvěřitelné štěstí na sousedy shora - díky stěnám z pauzovacího papíru mi jejich milé děti téměř 24/7 dupaly na hlavu a řvaly do ucha, taky to znělo, jako kdyby sousedi chodili do naší sauny a ne do té svojí o patro výše.

Momentálně bydlím poblíž centra v jednom z těch zmíněných domů z první poloviny minulého století. Zatímco můj starý byt neoplýval žádným extra vybavením (např. vodu na čaj jsem si vařila v hrnci a tousty si opékala na pánvi), tento byt je naopak už léta zabydlený a vybavením naprosto přesycený. Poličky v koupelnách se ohýbají pod náporem tisíců krémů. V každé skříni je alespoň jeden vysavač. A v kuchyni se nachází spousta předmětů, z nichž polovina vypadá jako ze soutěže Kufr, a jejich identifikace je pro mě nemožná...

Tentokrát bydlím se čtyřmi Finkami. Taky jsou milé, ale bydlení s tolika lidmi má svá úskalí. Tak např. málo místa v lednici a v kuchyni vůbec, kdosi neustále nechává hordy špinavého nádobí ve dřezu a odpadkový koš se plní rychlostí blesku. Jedna ze slečen navíc kašle tak, že i mně se z toho málem rozletí hlava, jenom když to poslouchám. Ale aby tento blog opět nesklouzl do mojí finské deprese...

Další zajímavostí na finském bydlení je koupelna. Mně už to přijde celkem normální, ale spousta lidí zažije po příjezdu do Finska šok. Fini příliš neoblibují vany, zato mají zálibu ve sprchách. Jenom sprchách. Ti z vás, co hrají nebo hrávali The Sims, si možná pamatují na sprchu zvanou "ukaž, co máš" nebo tak nějak... Prostě ve většině koupelen ze zdi trčí sprcha a to je vše, žádný sprchový kout, většinou ani žádná zástěna. Fini prý mají při sprchování rádi svobodu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zuzka Zuzka | 8. května 2014 v 20:13 | Reagovat

Tak to bych asi nevydržela...takovou "sprchu" si pořídila moje domácí na privátě v Brně a sprchovat se v tom neumím, poněvadž voda je pak všude na zemi, jen ne na mě. Ještě že tady mám i vanu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama