Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Březen 2014

Bydlení

31. března 2014 v 17:49 | Majka |  Život ve Finsku
Hodilo by se říct pár slov k bydlení, protože to je jeden ze základních aspektů života, že? Na začátek by bylo dobré zmínit pár údajů: Ve Finsku žije 5,3 milionu lidí na 338 000 km2 (zdroj), čili hustota zalidnění činí 15,7 obyvatel na km2 (matematika je zvláštní, že? Chudák 0,7 obyvatele...). Míra urbanizace je 63% (zdroj), což na evropské poměry není zrovna hodně (ČR má míru urbanizace 73%). A proč tohle všechno vlastně zmiňuji?

Chtěla jsem nějak číselně podložit, že méně Finů než např. Čechů žije ve městech, města jsou navíc menší a vzdálenější. Čímž se dostávám k hlavnímu bodu tohoto blogu - typickým rodinným obydlím je rodinný dům. Domy jsou cihlové, dřevěné, nebo kombinace obojího. Ačkoliv některé z nich vypadájí, že se při prvním podzimním větříku musí rozsypat, jsou velmi dobře stavěné a taky skvěle izolované, mají dvojitá okna a v zimě se dají rychle vytopit. V žádném z takových domků samozřejmě nechybí sauna, dnes většinou elektrická.

Díl II. - Alkoholismus

30. března 2014 v 10:44 | Majka |  Depresivní koutek
Fini jsou v mnoha ohledech zvláštní národ. Že si občas přihnou něčeho ostřejšího, to není nic nového. Ale způsob, jakým tak činí, je přinejmenším podivuhodný.

Jistý vliv na to má vesměs konzervativní vláda. V normálních obchodech koupíte pouze pivo nebo cider, pro něco tvrdšího nebo víc nóbl musíte do specializované prodejny - Alko. Ano, ve Finsku je v podstatě monopol na chlast. Když to připočtete k už tak vysokým daním, vyjde vás pak takový nákup něčeho nóbl dost draho. Alkohol se navíc prodává pouze do 21 hodin, o víkendu do 18. Šílené, což?

Helsinky a okolí

27. března 2014 v 16:29 | Majka |  Města
Hlavní město Finska sice neznám tak dobře, a ani ho nemám úplně nejradši ze všech měst (většinou mi evokuje letiště...), ale to mě neomlouvá a popis Helsinek by tu rozhodně neměl chybět!

Studium ve Finsku - VŠ

24. března 2014 v 19:51 | Majka |  Život ve Finsku
Již jsem popsala studium na střední škole, teď je na čase říci pár slov ke školám vysokým. Stejně jako v jiných zemích jsou zde různé druhy vysokých škol: takové základní dělení je na univerzity (yliopisto) a praktické školy (ammatikorkeakoulu - AMK či University of Applied Sciences - UAS), dále ještě např. konzervatoře.

Díl I. - sociální interakce

23. března 2014 v 12:32 | Majka |  Depresivní koutek
O Finech koluje spoustu stereotypů. Jsou chladní. Jsou tiší. Nevyjadřují emoce. Jsou to alkoholici s depresivními a sebevražednými sklony.

Lidé, kteří byli ve Finsku na dovolené, vám řeknou naprostý opak a přidají spoustu dalších superlativů. Jsou přátelští. Jsou upřímní. Jsou slušní. Nezávidí a nekradou. Ve všem mají pořádek. A vůbec nepijí tolik, jak si ostatní myslí! Jo a taky finština je tak úžasný a nádherný jazyk!

Já se musím přiznat, že po téměř dvou letech života zde jsem z této euforie dávno vystřízlivěla. Co mi na téhle technicky, designově a společensky vyspělé zemi tak vadí, ptáte se? Tak já vám to povím. Severská deprese není jenom stereotyp, je to čirá pravda. Jak to tu Fini mohou vydržet? V tomhle příšerném počasí, v téhle příšerné nudě, a hlavně jak to můžou vydržet sami se sebou? WTF, neboli Welcome To Finland!