Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Studium ve Finsku - střední škola

24. září 2013 v 10:26 | Majka |  Život ve Finsku
V této rubrice se budu věnovat studiu, práci a životě ve Fisnku obecně. Začnu studiem na střední škole.

Jak jsem se dostala ke studiu na střední škole ve Finsku?
Slyšela jsem, že spoustu stůdentů středních škol jezdí na "výměnu" např. do USA. Zajímalo mě, zda by bylo možné jet třeba na rok studovat také do Finska. Ano, možné to je. Například přes program Comenius, pokud se ho vaše škola účastní, nebo pomocí různých jiných organizací. Umístí vás do hostitelské rodiny a místní školy.


Jaké typy středních škol jsou ve Finsku?
V podstatě podobné jako v ČR. Nejrozšířenější je obdoba našich gymnázií zvaná lukio nebo lyseo. Dále jsou zde různé odborné školy, např. zdravotnická, obchodní atd. Já jsem studovala rok lukio.

Hlavní rozdíly mezi finskou a českou střední školou:
Zaměřím se na lukio a gymnázium.
  1. Střední škola ve Finsku trvá 3 roky.
  2. Školní rok trvá obvykle od poloviny srpna do konce května. O půl měsíce delší prázdniny :)
  3. Školní rok je rozdělen do pěti period (cca 8 týdnů). Na konci každé periody je koeviikko, "zkouškový týden". Během tohoto týdne se každý den píše test z jednoho předmětu. Během normálního vyučování se testy nepíšou, čili - mnohem méně stresu!
  4. Studium na finských školách a stravování (od základní po střední školy) je zadarmo. Obědy jsou formou bufetu, můžete si vybrat, zda chcete vegetariánskou variantu hlavního chodu, jestli chcete salát, kolik přílohy, můžete si vzít chleba nebo knäckebröd.
  5. Vyučovací hodiny jsou delší než v ČR, trvají 75 minut.
  6. Některé předměty jsou povinné pro všechny, jiné si studenti sami volí podle svého zaměření a podle toho, z čeho chtějí maturovat. Jak jsem řekla, školní rok se dělí na 5 period, to znamená, že každé 2 měsíce se kompletně mění rozvrh.
  7. Studenti mají na výběr z dvou úrovní složitosti matematiky. Lehčí varianta se zároveň vyučuje kratší dobu než těžší.
  8. Pro finské studenty je povinná angličtina a švédština. Mohou si ale vybrat ze spousty různých dalších jazyků, které škola nabízí, tím pádem mohou studovat jazyků, kolik chtějí. Nejčastěji se vyučuje němčina, francouzština, ruština, španělština, italština.
  9. Zajímavost: Ve Finsku nemají maturitní plesy jako v ČR. Studenti 2. ročníku mají "vanhojen tanssit", ve škole se učí různé společenské tance, které potom v plesových šatech předvedou rodinám a ostatním studentům. Poslední, 3. ročníky, mají zase obdobu našeho posledního zvonění. Oblékají se do různých kostýmů a ve městě potom rozhazují ostatním bonbony. 3. ročníkům končí škola už v únoru, pak se připravují na maturitu.
  10. Učitelé a studenti si tykají, oslovují se křestními jmény (nebo přezdívkami :)). Učitelé mají přátelský přístup, jsou ochotni vám s čímkoliv ohledně školy pomoct a můžete se je na cokoliv zeptat.
Pokud jste o výměně ve Finsku přemýšleli, tak jděte do toho! Našli jste nějaký důvod, proč to nezkusit?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama