Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Finské jídlo

19. září 2013 v 20:08 | Majka |  Kultura
Zajímalo by vás, co Finové jedí a jestli by naše rozmazlené české žaludky jejich jídelníček strávily? Pokusím se přiblížit 10 jídel, se kterými se pravděpodobně na cestách po Finsku setkáte.
1. Žitný chléb
(Ruisleipä)

Finové milují tmavý žitný chleba. Napoprvé chutná trochu hořkokysele, ale brzy si na něj zvyknete a jistě vám zachutná. V obchodech najdete spoustu různých druhů a různých značek, svůj žitný chleba dokonce vyrábí i finská značka čokolády Fazer (v ČR si od Fazera můžeme koupit Geishu). Navíc je tento druh chleba velmi zdravý!


2. Karelské pirožky
(Karjalanpiirakka)

Toto netradiční pečivo se vyrábí z žitného těsta (jak jinak) a je plněno rýží. Jí se teplé a pomaže se máslem, popř. se na něj dá sýr atd. Sám o sobě je pirožek jemně slaný, ale chuť v podstatě záleží na tom, co si na něj dáte ;) Moc dobré, doporučuji.

3. Brambory

Finové jedí hodně brambor... A hodně často. Tak často, že se s nimi setkáte téměř každý den. Není divu, že už mi brambory trochu lezou krkem :) Brambory vařené - často ve slupce, takže si je musíte oloupat až na talíři - brambory pečené, bramborová kaše, dokonce bramborový chleba (moc dobrý). Fini také připravují (díkybohu většinou jen na Vánoce) různé formy tzv. laatikko. V překladu to znamená krabice. Jako jídlo to znamená, že Fini jsou schopni udělat a zapéct kaši z čehokoliv. Kromě mrkve, květáku nebo řepy... třeba i z brambor.

4. Masové kuličky
(Lihapullat)
To asi všichni znáte z IKEA. Masové kuličky jsou oblíbené i ve Finsku. Vyrábí se z mletého hovězího nebo vepřového, někdy se i plní např. chilli. Podává se k nim omáčka a samozřejmě brambory nebo bramborová kaše!

5. Sobí "guláš"
(Poronkäristys)


Toto jídlo s gulášem nejspíš nemá nic společného, ale líp jsem to přeložit neuměla :) Na první pohled sice nevypadá úplně vábně, někoho může odradit fakt, že je to OPRAVDU ze sobího masa, ale je to výborné (když se připraví dobře :)). Masové nudličky se připraví na pánvi, okoření se, někdo přidává i alkohol a flambuje. Do "tučnější" verze se přidává ještě smetana. Servíruje se tak, jak vidíte na obrázku - vytvoří se hnízdečko z bramborové kaše a na něj se dá maso. Je to jemné, kořeněné, aromatické, trochu slané, prostě moc dobré.

6. Losos
Tohle mě jako zapřísáhlého odpůrce ryb moc nenadchne. Ale losos se ve Finsku jí poměrně často. Není divu, když si ho mohou koupit čerstvého. Asi nejčastější způsob přípravy je uzení, dělá se ale i třeba krémová polévka z lososa.

7. Mleté maso
(Jauheliha)
Kamarádka Zuzka mi dá asi za pravdu, že Fini používají mleté maso nějak překvapivě často (alespoň podle nás :)). A dělají z něj všechno. Samozřejmě masové kuličky nebo karbanátky, ale také dávají mleté do všech možných omáček, na pizzu nebo do oblíbených laatikko.

8. Makaronilaatikko


Opravdu nevím, jak bych tohle přeložila, ale řekla jsem si, že bych jednu příčku měla věnovat alespoň jednomu laatikko. Tento pokrm jsou v podstatě kolínka smíchaná s mletým masem, smetanou nebo mlékem a sýrem a zapečená v troubě. Chuť je velice jemná, ale docela dobrá. Pro mě rozhodně nejchutnější z kategorie laatikko.

9. Černá klobása
(Mustamakkara)

Tohle není úplně časté jídlo, ale jelikož bydlím v Tampere, kde je mustamakkara vyhlášená specialita, nemohla jsem si to odpustit :) Popravdě jsem ale zatím neměla odvahu ji ochutnat. Vyrábí se z vepřového masa a krve a jí se s brusinkovým džemem.

10. Salmiakki

Poslední, co jsem vybrala, není úplně jídlo, ale spíše oblíbená "sladkost". Salmiakki určitě všichni znáte. Je to lékořicový bonbon se slanou příchutí salmiaku (chlorid amonný). Podle mě jsou na světě jenom dva druhy lidí. Ti, co salmiakki milují, a ti, co ho nesnáší... Koskenkorva dokonce vyrábí likér s příchutí salmiakki, který určitě stojí za to vyzkoušet. Chutná jako slané hašlerky :)

A malá zajímavost na konec. Věděli jste, že Fini spotřebují nejvíc kávy na světě? Následují je ostatní skandinávské státy (zdroj). Není se čemu divit, vstávání je těžké, když je tady hlavně v zimě tak málo světla...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama