Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Září 2013

Studium ve Finsku - střední škola

24. září 2013 v 10:26 | Majka |  Život ve Finsku
V této rubrice se budu věnovat studiu, práci a životě ve Fisnku obecně. Začnu studiem na střední škole.

Jak jsem se dostala ke studiu na střední škole ve Finsku?
Slyšela jsem, že spoustu stůdentů středních škol jezdí na "výměnu" např. do USA. Zajímalo mě, zda by bylo možné jet třeba na rok studovat také do Finska. Ano, možné to je. Například přes program Comenius, pokud se ho vaše škola účastní, nebo pomocí různých jiných organizací. Umístí vás do hostitelské rodiny a místní školy.

Finské jídlo

19. září 2013 v 20:08 | Majka |  Kultura
Zajímalo by vás, co Finové jedí a jestli by naše rozmazlené české žaludky jejich jídelníček strávily? Pokusím se přiblížit 10 jídel, se kterými se pravděpodobně na cestách po Finsku setkáte.
1. Žitný chléb
(Ruisleipä)

Finové milují tmavý žitný chleba. Napoprvé chutná trochu hořkokysele, ale brzy si na něj zvyknete a jistě vám zachutná. V obchodech najdete spoustu různých druhů a různých značek, svůj žitný chleba dokonce vyrábí i finská značka čokolády Fazer (v ČR si od Fazera můžeme koupit Geishu). Navíc je tento druh chleba velmi zdravý!

Tampere

17. září 2013 v 18:51 | Majka |  Města

Po delší době jsem se rozhodla napsat další blog, neboť v zemi tisíců jezer opět pobývám. Tentokrát je mým bydlištěm Tampere. Na začátek trocha zeměpisu: Tampere je 3. největší finské město s více než 200 000 obyvateli (zdroj). Tampere má vskutku kouzelnou polohu - centrum leží mezi dvěma jezery Näsijärvi a Pyhäjärvi a v okolí se nacházejí i další menší jezera. Jako ve většině finských měst jsou zde všudypřítomné lesy, hlavně v okrajových částech, v centru pak parky.