Moi! Vítejte na blogu věnovaném Finsku - zemi jezer, sobů a salmiakki. Poznejte sever z pohledu středoevropanky.

Rok ve Finsku

14. srpna 2012 v 20:35 | Majka |  Život ve Finsku
Když jsem se před několika lety dozvěděla od kamarádky, že by chtěla strávit rok na střední škole v zahraničí, začala jsem se pídit po tom, zda je možné ho strávit i ve Finsku. A proč vlastně Finsko?

Tato země mě vždy něčím přitahovala. V roce 2005 jsem začala poslouchat Nightwish a můj zájem o Finsko a nově i jeho jazyk se ještě více prohloubil. Začala jsem se finsky učit, a když jsem se dozvěděla o možnosti tam studovat, řekla jsem si, že by stálo za to to zkusit. V této nádherné zemi jsem nikdy předtím nebyla, ale jak jsem si až později uvědomila, dlouhodobý pobyt je snad nejlepší způsob, jak danou zemi dobře poznat ze všech stránek.


Českou republiku jsem opustila v polovině srpna roku 2011. Na letišti v Helsinkách na mě čekala hostitelská rodina a společně jsme jeli do malého města Kaarina poblíž Turku, místa, kde se měl nacházet můj nový domov. Začátky byly velmi těžké, protože ze mě už postupně opadalo veškeré nadšení a značně převládál stesk po domově. Hned násludující den jsem nastoupila do nové školy, Kaarinan lukio. První den byl velmi zmatený. Všechno ve škole bylo tak jiné, jiná pravidla, úplně jiný systém... Naštěstí mi velmi milí učitelé dokázali se vším dobře poradit, vybrat předměty podle toho, abych jim co nejlépe porozuměla a brzy si našla nové přátele. Podotýkám, že každý z učitelů i studentů mluvil plynně anglicky, což vše velmi usnadňovalo. O pár týdnů později jsem začala navštěvovat kurz finštiny pro cizince. Zkušenost to byla jistě dobrá, naučila jsem se spoustu nového a poznala také nové lidi. Jedinou nevýhodou ovšem byla doba, kdy se kurz konal, tedy ve večerních hodinách, a vzhledem k tomu, že se stále dříve stmívalo, nebyla potom žádná legrace jezdit na kole za úplné tmy. Proto radím - kupte si na své kolo dobré světlo :)

Potěšilo mě, že jsem najednou nebyla tak docela sama - potkala jsem zde totiž i další výměnné studenty! Výměnní studenti, exchange students, jsou pravděpodobně jedni z nejbližších přátel, které máte během své 'exchange' možnost potkat. Proč? Nacházejí se ve stejné situaci jako vy, máte s nimi spoustu společných témat a začít hovor s nimi je mnohdy daleko jednodušší než s domorodci! :) Obzvláště, pokud se jedná o Finy. Ale časem jsem si samozřejmě našla i kamarády z řad finských studentů a přátelství navázané s Finem je velmi výjimečným svazkem.

Fini jsou zvláštní lidé. Obecně se o nich říká, že jsou tišší, nemluvní. To ale není tak docela pravda. Mezi svými přáteli se chovají naprosto normálně, baví se, smějí, někdy jsou dokonce až moc hluční :D S méně známými lidmi se ale trochu bavit zdráhají. Ve většině případů je zbytečné čekat, že za vámi Fin přijde sám. Samozřejmě jsou i takoví. Ale častěji platí, že tím více odvážným musíte být vy. Finové jsou jinak velmi milí, ochotní a také pravdomluvní lidé. Popíšu také zdejší kraj, ale až v jiném blogu.

Potkala jsem také další studenty ze stejné agentury a zároveň jsem měla poprvé možnost trochu poznat Helsinky. Setkání s novými lidmi s různých zemí bylo vskutku úžasné a stali se z nás velmi dobří přátelé. Také jsme společně v prosinci navštívili Rovaniemi, město na polárním kruhu.

V západním kraji jsem strávila 4,5 měsíce. Na konci prosince jsem se musela odstěhovat a rozloučit se se všemi kamarády... Brzy jsem si ale nové město a novou rodinu zamilovala :) Přestěhovala jsem se do města Hämeenlinna. Není to město velké, ale větší než Kaarina a najdete zde vše potřebné. První týden v lednu jsem měla možnost strávit s novou rodinou na chatě na úžasném, poklidném a doslova magickém místě, daleko za polárním kruhem, ve středním Laponsku, poblíž města Kolari. Přestože nám počasí příliš nepřálo a i přes den bylo neustálé šero, tento kraj jsem si zamilovala.

V lednu jsem nastoupila do nové školy. Najít si nějaké přátele bylo uprostřed školního roku dost těžké, ale podařilo se. Byla jsem velmi šťastná, že zde opět byli výměnní studenti. Teprve v tuto dobu také začala opravdová zima, která byla naprosto báječná. Teploty venku se přibližovaly k -30°C a sněhu bylo opravdu spousta. Při dalších výletech za polárním kruhem jsme mohli nejen lyžovat, ale také pozorovat soby a polární záře. Sníh se i na jihu udržel a do konce dubna a pomalu přicházelo jaro. V květnu už bylo možné koupat se v jezerech, což je také skvělý zážitek. Vřele doporučuji navštívit saunu a potom si jít krátce zaplavat do jezera a několikrát to zopakovat, je to báječné :)

Na jaře jsem také navštívila další města - nedaleké Tampere, Helsinky, Rauma, Lappeenranta, ale také ruský Petrohrad, švédský Stockholm a estonský Tallin. Vše jsou to města, která určitě za návštěvu stojí! V polovině června jsem se s Finskem rozloučila. Loučení bylo téměř stejně emotivní, jako před 10 měsíci, i tentokrát jsem mla pocit, jakože opouštím svůj skutečný domov. Finsko mi dalo spoustu skvělých zážitků, které bych mohla získat v málokteré jiné zemi. Poznala jsem skvělé lidi a nádhernou přírodu. Za to vše jsem moc vděčná. Finsko rozhodně není země pro každého, ale pokud jej chcete poznat, 'exchange year' vám mohu jen a jen doporučit :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 14. srpna 2012 v 21:26 | Reagovat

Ahoj Maruš,moc hezké počtení,skoro Ti závidím ;)...Kam se chystáš tento rok??

2 Janča Janča | 15. srpna 2012 v 6:32 | Reagovat

A pak, že do sauny nepujdeš :-)))) Těším se na další zážitky :-)

3 suomi-finland suomi-finland | 16. srpna 2012 v 8:48 | Reagovat

[1]: Ahoj, děkuju :) Tenhle rok asi už nikam, ale ten příští bych se zase ráda podívala do Finska :)

4 suomi-finland suomi-finland | 16. srpna 2012 v 8:49 | Reagovat

[2]: Nakonec jsem sauně přeci jen podlehla :D Tak to jsem ráda, budu se snažit psát další a další :)

5 Janča Janča | 22. srpna 2012 v 6:33 | Reagovat

A jaký to bylo saunovat se s Finy ... prý mají v saunování slušnou výdrž :D

6 Raikkonenka Raikkonenka | Web | 27. března 2013 v 19:25 | Reagovat

Já chci do Finska proto, protože jsem před 9 lety začala koukat na Formule 1 a mým největším idolem je celou dobu Fin:-)) a i s tou povahou finů souhlasím, je přesně takový :-D hrozně bych tam chtěla třeba na brigádu, četla jsem o sbírání jahod. Cokoliv prostě, snad se tam někdy podívám :-)
Takže ti závidím a snad se tam podíváš i někdy jindy :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama